watermark logo

Up next

THE BOX - A multi-award winning animated short film

0 Views· 07/16/23
aryel
aryel
Subscribers
0

https://www.instagram.com/theartofmerve - The Box, the animated story of one of the millions of war children, got screened on over 240 film festivals in 52 different countries and won 44 awards worldwide.

It's based on the happy life of a kid which alters instantly with the sudden war and pushes him in a state of struggle. The war changes not only lives, but also the role of his box; first as a carefully built toy house, then as a place to take shelter in a refugee camp with full of dangers and finally as a boat that sails for a journey towards hope.

Facebook page: www.facebook.com/theboxanimation
Website: www.mervecirisoglu.com/the-box
Vimeo: https://vimeo.com/285315787

--
(Turkish/Türkçe)
Karton Kutu (The Box), savaşlardan etkilenen milyonlarca çocuktan birinin hikayesini konu alan animasyon, 52 ülkede 240 uluslararası film festivalinin özel seçkisinde yer aldı ve 'En İyi Animasyon' gibi 44 ödülün sahibi oldu.

Film, savaş yüzünden mutlu hayatı birdenbire değişen ve bir dizi sıkıntının içine düşen bir çocuğu anlatıyor. Savaş, sadece hayatları değiştirmiyor, aynı zamanda karton kutunun fonksiyonunu da değiştiriyor. Önce özenle hazırlanmış bir oyuncak evken, sonra tehlikelerle dolu mülteci kampında bir barınağa ve nihayetinde umuda taşıyan bir bota dönüşüyor.

Facebook sayfası: www.facebook.com/theboxanimation
Website: www.mervecirisoglu.com/the-box
Vimeo: https://vimeo.com/285315787

Show more

 0 Comments sort   Sort By


Up next